Komputer stacjonarny, laptop czy Chromebook — z tych urządzeń korzystamy na co dzień w pracy, do komunikacji i do rozrywki. Jednak aby zapewnić mu długą żywotność i sprawną pracę, konieczne jest odpowiednie dbanie o ich eksploatację. O jakich elementach nie można zapominać, żeby nasze urządzenia działały bez zakłóceń przez wiele lat?
Zadbaj o czystość
Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest czystość sprzętu. Kurz i brud mogą gromadzić się wewnątrz obudowy, co może prowadzić do przegrzewania się podzespołów i spadku wydajności. Regularne czyszczenie komputera z kurzu jest niezbędne. Warto używać sprężonego powietrza lub odkurzacza z odpowiednim końcówką do czyszczenia elektroniki. Jeśli chcemy cieszyć się dłużej naszymi peryferiami komputerowymi, nie zapominajmy o dbaniu o klawiaturę i myszkę.
Nie zapominaj o aktualizacjach oprogramowania i sterowników
System operacyjny i oprogramowanie to kluczowe elementy komputera. Regularne aktualizacje zapewniają nie tylko nowe funkcje, ale także poprawki bezpieczeństwa. Upewnij się, że system i wszystkie programy są zawsze aktualne, aby chronić swój komputer przed zagrożeniami związanymi z oprogramowaniem. Niezależnie czy korzystasz z komputera stacjonarnego, czy z laptopa regularne aktualizowanie sterowników należy do jednych z ważniejszych rzeczy. To właśnie one sprawiają, że dany podzespół będzie działać pewniej, a co ważniejsze lepiej.
Jeśli chcemy przedłużyć żywotność naszego sprzętu, warto rozważyć wymianę podzespołów. Dotyczy to przede wszystkim komputerów stacjonarnych, bo łatwiej tam wymienić komponenty. Większość laptopów posiada już wlutowane w płytę główną podzespoły, gdzie ich wymiana dla zwykłego użytkownika jest niemalże niemożliwa, dlatego przy zakupie należy zwrócić uwagę na pamięć RAM. Przy wyborze procesora warto zwrócić uwagę na to, ile rdzeni on posiada, jakie jest jego taktowanie oraz z jaką prędkością maksymalną będziemy mogli dołożyć kości RAM, jeśli jesteśmy posiadaczami komputera stacjonarnego — powiedział Tomasz Kamiński z Fixit.
Zabezpiecz się — antywirus i backup danych
Zachowanie bezpieczeństwa komputera to priorytet, dlatego warto zainstalować dobry program antywirusowy i regularnie skanować urządzenie w poszukiwaniu wirusów oraz malware’ u. Dodatkowo należy stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa — unikania klikania w podejrzane linki i załączniki. Warto też stosować silne hasła i podwójną weryfikację przy logowaniu do naszych aplikacji.
Nigdy nie można być pewnym, kiedy może wystąpić awaria sprzętu lub utrata danych. Regularnie twórz kopie zapasowe swoich ważnych plików i przechowuj je na zewnętrznych nośnikach lub w chmurze. Dzięki temu w razie problemów zawsze będziesz mieć dostęp do swoich danych.
Zapobiegaj
Żywotność naszego sprzętu w wielu przypadkach zależy od sposobu, w jaki go eksploatujemy. Wprowadzając odpowiednie nawyki, możemy sprawić, że nasz komputer będzie dłużej sprawny, niezawodny i szybki. Jeśli korzystamy z tradycyjnego dysku twardego (HDD), regularne defragmentowanie może pomóc w utrzymaniu wydajności. Dodatkowo możemy zoptymalizować autostart — wiele programów dodaje się automatycznie do listy autostartu przy uruchamianiu komputera. Przeglądaj tę listę i wyłącz zbędne programy, które nie są potrzebne od razu po starcie systemu. To przyspieszy uruchamianie komputera.
Przy eksploatacji sprzętu warto regularnie przeglądać stan techniczny komponentów i wymieniać je w przypadku zużycia lub uszkodzenia. Jeśli zauważy się jakikolwiek problem z działaniem komputera lepiej nie zwlekać ze zdiagnozowaniem problemu i naprawą — dodaje Tomasz Kamiński.
Dbanie o czystość, aktualizacje, bezpieczeństwo oraz podejmowanie działań profilaktycznych przy korzystaniu z komputera pozwalają zachować sprawność sprzętu przez wiele lat. Warto poświęcić uwagę i wyrobić sobie nawyki, które sprawiają, że możemy dłużej cieszyć się z naszego komputera.