Materiał ten miał się pojawić już w tamtym roku, jednak z mojego braku czasu jego publikacje musiałem nieco przesunąć. Dobrze się złożyło, że mamy koniec kwietnia, a co za tym idzie, zbliżamy się do majówki. Pomimo że sytuacja w naszym kraju jest, jaka jest, to z pewnością i tak wieczorne grille, ogniska czy innego typu formy spędzania wspólnego czasu będą się odbywać. Nie ukrywam, sam też prawdopodobnie będę brał udział w takich wydarzeniach. Jak też pewnie wiecie (a przynajmniej te pełnoletnie osoby) na takich „imprezach” pojawia się alkohol, a założę się, że większość osób (w tym ja również) posiadają prawo jazdy.
Idąc tym szlakiem łatwo więc domyślić się, że w maju z pewnością zostanie zwiększona ilość patroli na drogach i losowe zatrzymywanie ze standardową procedurą „dmuchania w balonik”. Szkoda byłoby, gdy jednak okazało się, że po ostatniej imprezie jednak trochę procentów zostało w naszym organizmie, mimo że my tego nie czujemy. Wówczas z pomocą dłonią przychodzą nam alkomaty, które możemy kupić i na bieżąco sprawdzać stan ilości alkoholu.
Dzięki uprzejmości AlcoSense mam możliwość przetestowania jednego z ich produktu, czyli modelu Elite 3. Czym on się charakteryzuje i czy warto się w niego zaopatrzyć? O tym w tym materiale. Dodam tylko, że nie jestem profesjonalnym testerem alkomatów, więc materiał ten nie można nazwać typową recenzją, a raczej opinią, co właśnie zrobiłem. Dlatego, jeżeli czegoś brakowało Wam by w tym materiale możecie śmiało zadawać pytania w komentarzach, bądź też bezpośrednio na maila.
AlcoSense Elite 3 – specyfikacja
- Certyfikaty – ISO9001
- Dokładność pomiaru – Tuż po kalibracji -0.00‰BAC/+0.20‰BAC przy 0.50‰BAC
- Rodzaj czujnika – Nowoczesny czujnik półprzewodnikowy
- Rozmiar czujnika – 28 mm²
- System próbkowania wydychanego powietrza – pobieranie próbki
- Ustawienie limitów w alkomacie – Dostępne limity 0.20‰BAC, 0.30‰BAC, 0.50‰BAC, 0.80‰BAC
- Funkcjonalności zabezpieczające dokładność przeprowadzenia testu – Badanie próbki powietrza
- Jednostki miary – mg/l (zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu), ‰BAC (alkohol we krwi)
- Dokładność wskazania – Do dwóch miejsc po przecinku 0,00
- Maksymalny odczyt (‰BAC) – 4.0
- Pamięć ostatnich pomiarów – 9 pomiarów
AlcoSense Elite 3 – budowa, wykonanie, zawartość zestawu
Do wykonania AlcoSense Eilte 3 został wykorzystany bardzo dobrej jakości plastik. Podczas moich testów nie powstały żadne zarysowania czy też ubytki, chociaż muszę przyznać, że w większej części czasu był on schowany w szafce. Alkomat ten jest bardzo kompaktowy, więc bez problemu schowamy go do kieszeni w spodniach, co ułatwi jego transport. W zestawie oprócz samego urządzenia znajdziemy sześć ustników, trzy baterie AAA oraz instrukcję obsługi.
Jego budowa również nie należy do skomplikowanych, gdyż na froncie znajdziemy duży, czytelny wyświetlacz oraz dwa przyciski. Po obydwu stronach znajdziemy wycięcia, które wymagane są do działania AlcoSense Elite 3, lecz tylko do tego po lewej stronie będziemy w stanie wsadzić ustnik. Tył urządzenia to naklejka z informacją, w jaki sposób przygotować alkomat do poprawnego działania. Również tutaj znajdziemy zatyczkę, pod którą znalazło się miejsce na baterię jak i również dwa przełączniki odpowiadające za miane trybu działania, co wymagane jest w innych krajach.
AlcoSense Elite 3 – działanie
Najważniejszą częścią tego materiału jest niewątpliwie samo działanie urządzenia. AlcoSense Elite 3 przychodzi do nas już odpowiedni skalibrowany, a ważność tej kalibracji ważna jest do 12 miesięcy od wykonania pierwszego testu. Oznacza to, że przez rok mamy pewność, że alkomat ten pokazuje prawidłowe wyniki. Po tym czasie musimy przeprowadzić ponownie kalibracje. Koszt takiej usługi to 49,99 złotych na stronie producenta, co nie uważam za wygórowaną cenę.
Pracę urządzenia zaczynamy od jego włączenia. Wtedy na ekranie pojawi nam się informacja, ile pozostało nam czas do ponownej kalibracji. Następnie zaczyna się proces odliczania, kiedy to urządzenie przygotowuje się do działania, trwa to 60-40 sekund. Po tym czasie przystępujemy do procesu dmuchania. Niestety, ale gdy wykonamy ten proces nieprawidłowo, ekran alkomatu zaświeci się na czerwono i ujrzymy komunikat „FLO”. Spowoduje to, że będziemy musieli ponownie przeprowadzić badanie.
Po poprawnym wdmuchaniu powietrza trwa obliczanie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeżeli wynik ten będzie wynosił 0,00 promila, wówczas ekran zapali się na zielono.
Gdy tylko przekroczymy dopuszczalną ilość promili w krwi (w Polsce wynosi ona 0,2 promila w wydychanym powietrzu) ekran zaświeci się na czerwono i zobaczymy świecącą się ikonkę przekreślonego samochodu, co oznacza, że nie możemy wtedy poradzić auta.
Podsumowanie
Zatem czy warto kupić AlcoSense Elite 3? Według mnie tak. Alkomat ten nie kosztuje sporo, a z pewnością przyda się w nie jednym domu. Oprócz tego przez rok nie musimy się obawiać żadnych kontroli, bo będziemy pewni, że nie mamy za dużej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu.
[letsreviewaffiliate url=”https://www.ceneo.pl/96570527#crid=448036&pid=19642″ text=”AlcoSense Elite 3 | Cena” size=”big” rel=”follow” target=”newwindow” accent=”#444″ textalign=”center” border=”on”]