Jeżeli zastanawiałeś/aś się kiedyś nad zakupem komputera, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, że na rynku jest ogrom przeróżnych modeli. Niektóre z nich cenowo wybiegają poza pewne granice, jednak i one znajdą dla siebie użytkowników. Komputer stacjonarny, laptopy, AIO, co tu wybrać? By odpowiedzieć sobie na to pytanie z pewnością trzeba przeanalizować nasze potrzeby. Dzięki uprzejmości firmy Lenovo miałem okazję przetestować bardzo ciekawe rozwiązanie, które po części wpisuje się w dwie kategorie. Przed Wami Lenovo ThnikCenter, czyli komputer stacjonarny z możliwością przekształcenia w AIO.
Lenovo ThinkCenter M720 – specyfikacja
- Procesor – Intel i5-9400T (6 x 1,80 Ghz/3,40 Ghz)
- Karta graficzna – Intel UHD Graphics 630
- Pamięć RAM – 8 GB DDR4-2666
- Dysk – 256 GB SSD M.2
Lenovo ThinkCenter TIO24 – specyfikacja
- Wyświetlacz – 23,8” WLED FHD (1920×1080 px)
- Kamera – 1080p
- Dźwięk – 2 głośniki o mocy 2 W
Lenovo ThnikCenter M720 – budowa i wykonanie
ThinkCenter M720 został wykonany z całości z aluminiowej obudowy. Jego jakość stoi na jak najwyższym poziomie. Wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane, więc nie uświadczymy tutaj żadnych luzów czy szpar, które mogłyby w jakikolwiek sposób świadczyć o negatywnym procesie produkcji.
Samo urządzenie jest bardzo prostą konstrukcją, jednak producent dodał kilka ciekawych urozmaiceń, które w pozytywny sposób wpływają nie tylko na wygląd, ale również i na działanie komputera. Dokładnie chodzi mi perforowany przód oraz czerwony akcent dla pokreślenia logo. Oprócz tego na przodzie znajdziemy dwa porty USB: 3.0 oraz C, osobne wejścia/wyjścia dźwiękowe i przycisk zasilający.
Tył komputera to bogaty zestaw portów a należą do nich: złącze zasilania, Display Port, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI, Ethernet oraz złączę do podłączenia zewnętrznej anteny.
Lenovo ThnikCenter M720 – działanie
Aby w pełni móc korzystać z tego komputera potrzebujemy wyposażyć się w monitor bądź inne urządzenie wyświetlające obraz. Wraz z ThinkCenter M720 do testów dostałem monitor umożliwiający włożenie do niego tej jednostki i stworzenie z niego AIO a dokładnie TIO24. Umiejscowiony w nim system pozwala na zamontowanie komputera z tyłu, w taki sposób, aby oprócz monitora zyskał dodatkowe plus takie jak głośnik czy kamerkę internetową.
Wracając jednak do samej jednostki do moich testów trafiła dość podstawowa konfiguracja z procesorem serii i5 9 gen. oraz 8 GB pamięci RAM. Zestaw ten spokojnie dawał sobie radę przy normalnej pracy czy graniu w gry niewymagające zewnętrznej grafiki. Oprócz tego sprawdzi się on świetnie do pracy biurowej i prostych prac graficznych. Małym problemem może okazać się pojemność dysku, ponieważ 256 GB na dłuższy okres to zdecydowanie za mało, więc albo musimy przechowywać pliki na zewnętrznych źródłach, albo rozbudować wewnętrzną pamięć.
Lenovo ThinkCenter TIO24
Ekran
Monitor, jaki znalazł się w tej stacji dokującej, posiada przekątną 23,8 cali oraz rozdzielczość FullHD. Do codziennego użytkowania sprawi się on świetnie. Rozpiętość palety kolorystycznej jest jak najbardziej na plus, kąty widzenia bardzo dobre a jasność maksymalna pozwala na swobodne korzystanie w dzień. Warto dodać, że jest to matowa matryca, więc nie będziemy odczuwać dyskomfortu, kiedy przez przypadek będzie padało na nie światło.
Całość oczywiście posiada możliwość regulacji wysokości, kąta nachylenia oraz ustawienia go w pozycji PIVOT. Gdyby jednak nastała taka potrzeba, całość możemy zawiesić na ścianie przez system mocowania VESA.
Głośnik
ThinkCenter TIO24 wyposażony jest w dwa 2 W głośniki, dzięki czemu możemy zapomnieć o potrzebie podłączania osobnego zestawu. Cechują się one bardzo dobrą jakością dźwięku, wysoką głośnością a przy tym nie powodują one żadnego zniekształcenia dźwięku. Przy ich pomocy spokojnie obejrzymy swój ulubiony serial, porozmawiamy ze znajomymi czy też posłuchamy muzyki.
Kamerka internetowa
Dość nietypowym rozwiązaniem jest umiejscowienie kamerki internetowej na obrotowym elemencie. Umożliwia to dopasowanie jej kąta widzenia do potrzeby użytkownika, tak by podczas rozmowy było widać daną osobę, a nie przykładowo sufit. Dodatkowym jej autem jest jej kąt widzenia, ponieważ jest ona dość szeroka, więc w swoim kadrze zmieścimy dość sporo osób.
Dodatki
Ciekawym dodatkiem jest dorzucenie przez producenta urządzeń peryferyjnych w postaci klawiatury czy myszy. Niby taki mały gest a potrafi w pewnym stopniu ułatwić nam działanie bez potrzeby szukania i wyposażania się w dodatkowe urządzenia.
Podsumowanie
Czas na podsumowanie czasu spędzonymi z tymi sprzętami. Po raz kolejny Lenovo pokazało, że ich sprzęt należy do jednego z niezawodnych, na którym można polegać. Oczywiście sam komputer będzie działał bez opisywanej stacji roboczej, ale po co męczyć się i szukać dodatkowych rozwiązać, skoro mamy je na wyciągnięcie ręki? Komputer jest na tyle mobilną jednostką, że bez problemu spakujemy go do plecaka czy torby i szybko zabierzemy pracę do domu i na odwrót.