Każdy, kto rozglądał się za nowym smartfonem na rynku, z pewnością wie, że ilość małych smartfonów można policzyć na palcach. Ostatnim czasem do ich kategorii dołączył iPhone 12 mini, który niestety, ale ma raczej małe zainteresowanie. Wcześniej producentem posiadający małe, ale ciekawe telefony był Sony. Jednak cała seria Compact niestety, ale nie jest już kontynuowana. Dziś mam dla Was recenzję również ciekawego telefonu od tego producenta, a mianowicie Xperii 5 II.
Sony Xperia 5 II – budowa i wykonanie
Sony Xperia 5 II została wykonana z iście flagowych materiałów, czyli dwóch tafli szkła Gorilla 6 oraz aluminiowej ramy. Cała konstrukcja jest dobrze spasowana, nie uświadczymy tutaj jakichkolwiek luzów, a w dodatku model ten posiada certyfikat IP65/68, co pozwoli na swobodne korzystanie z niej w deszczu. Sama bryła urządzenia jest prostokątna, a jej boki posiadają lekkie zabolenia, co zdecydowanie poprawia sam chwyt.
Warto odnotować, że Xperia ta odbiega od obowiązującego trendu pozbywania się ramek. Tutaj mamy do czynienia z dwoma paskami u góry, jak i na dole urządzenia. Według mnie nie wpływa to w mocnym stopniu na estetykę tego urządzenia, ale ta jest kwestią gustu, a jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje.
Jeżeli chodzi o obsługę urządzenia, to spokojnie możemy to robić jedną ręką. Jest to spowodowane tym, że telefon ten jest dłuższy niż szerszy. Jedynym minusem mogą okazać się jedynie przyciski. Wszystkie dostępne w tym urządzeniu znajdziemy po prawej stronie i raczej powiedziałbym, że te są słabo wyczuwalne. To znaczy – nie miałem większego problemu z ich naciskaniem, ale również nie obraziłbym się, gdyby były bardziej wyczuwalne pod palcem.
Sony Xperia 5 II – wyświetlacz
Wyświetlacz, jaki mamy w tym modelu, to OELDowa matryca o podwyższonej częstotliwości odświeżania do 120 Hz. Sama jego wielkość to 6.10 cala, a rozdzielczość to 2520 × 1080 px. Jakość samego ekranu zaliczam jak najbardziej na plus. Czernie są faktycznie czarne, kąty widzenia perfekcyjne, a kolorom niczego nie brakuje. Co do jasności nie mam większych uwag, gdyż maksymalna jasność spokojnie pozwoli na przeglądanie wyświetlanych treści bez potrzeby szukania cienia (chociaż trudno było to zweryfikować z panującą obecnie pogodą ?), zaś minimalna nie będzie raziła nas podczas nocnego przeglądania treści.
Nie zapomniano również o możliwości zmiany gamy kolorów. Sony dodaje nam od siebie Tryb twórcy, dzięki któremu będziemy mogli oglądać obrazy zgodne z gamą kolorystyczną BT.2020 i 10-bitową paletą kolorów HDR.
Sony Xperia 5 II – działanie
Do samego działania Xperii nie mam żadnych uwag. Do naszej dyspozycji jest ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 865 o taktowaniu wynoszącym dwóch i osiemdziesięciu czterech setnych GHz. W dodatku tego jest grafika Adreno 650 i 8 GB pamięci RAM. Pamięć wbudowana to 128 GB z możliwością rozbudowy przez karty microSD do 1 TB.
Taki zestaw spokojnie pozwoli nam na zagranie w nowsze produkcje, a o zwyczajnym korzystaniu już nie wspomnę. Nie uświadczymy tutaj żadnych zwiech, przycięć ani żadnych innych incydentów, które mógłby wpłynąć na jakość korzystania z tego telefonu.
Z zaplecza komunikacyjnego wspomnę o standardzie, czyli dwuzakresowym Wi-Fi, NFC, Blutoothie 5.1, a nawet obsługi sieci 5G. Samo prowadzenie rozmów nie sprawiało żadnych problemów, gdzie przy mojej domyślnej lokalizacji na innych smartfonach się pojawiają.
Małą bolączką dla mnie okazał się skaner linii papilarnych, który został umiejscowiony na prawej krawędzi urządzenia, a dokładniej w przyciski blokady. Mimo że samo skanowanie i odblokowywanie jest szybkie, to mnie jako osobie leworęcznej niekiedy to przeszkadzało. O wiele lepszym rozwiązaniem według mnie jest umiejscowienie go pod ekranem. Dzięki temu nie dość, że samo odblokowywanie staje się łatwiejsze, to nie koliduje to z uchwytem samochodowym, gdzie jest to jedyne zabezpieczenie biometryczne, jakie znajdziemy w tym modelu.
Sony Xperia 5 II – multimedia
Xperia 5 II pochwalić się może również stereofonicznymi głośnikami. Te skierowane są w stronę użytkownika i grają naprawdę dobrze. Nie zabrakło również funkcji Dolby Atmos, która poprawia brzmienie samego dźwięku. Na ogromny plus zasługuje również fakt, że Xperia 5 II posiada złącze słuchawkowe, dzięki czemu bez problemu podłączymy do niej nasz ulubiony headset.
Kolejno omówmy sobie aparaty. Tych jest trzy. Główna matryca ma 12 Mpx, przysłonę f/1.7, autofocus, elektroniczną, jak i optyczną stabilizacji obrazu. Kolejno mamy 12 Mpx szeroki kąt, który widzi 124 stopnie, a jego światło to 2.2. Ostatni z nich to teleobiektyw umożliwiający trzykrotny bezstratny zoom, natomiast jego przysłona to 2.4. Na pokładzie Xperii mamy do czynienia z dwoma dodatkowymi aplikacjami dla osób, które wymagają możliwości zmiany czasy naświetlania, ISO i tym podobne. Jedna służy do robienia zdjęć, zaś druga do nagrywania. Oprócz tego oczywiście mamy też standardową aplikację aparatu i to pewnie z niej częściej będziemy korzystać.
Do jakości samych fot nie mam większych uwag. Przy dobrych warunkach oświetleniowych telefon potrafi zrobić naprawdę fajne zdjęcia z dobrze rozmytym tłem. Te z pewnością nadadzą się na portale społecznościowe i nie tylko. Zdjęcia nocne wychodzą raczej różnie. Wszystko to zależy od ilości światła w naszym kadrze. Gdy tego jest dużo Xperia 5 II zrobi naprawdę fajne zdjęcie. Jednak w przypadku jego braku może to niestety znacznie wpłynąć na odbiór zarejestrowanego zdjęcia. To, co rzuciło mnie się jeszcze w oczy to fakt, że telefon niestety, ale troszkę dłużej łapie ostrość i robi faktyczne zdjęcia, co niekiedy może skutkować rozmazanymi fotkami. Warto to wziąć pod uwagę o ile nie chcecie powtarzać tego samego zdjęcia kilka razy.
[gkit id=16]Sony Xperia 5 II – bateria
Bateria, jaka znalazła się w tym modelu to ogniowa o pojemności 4500 mAh. Powiesz szczerze, że jestem mega zaskoczony ile ten telefon potrafi wytrzymać na jednym ładowaniu. Sony tak świetnie zoptymalizowało swoją nakładę, że Xperia 5 II potrafiła wyciągnąć u mnie wynik ponad 6 godzin z lekkim zapasem. Dzięki temu nie będziemy musieli pamiętać o noszeniu ze sobą ładowarki, czy powerbanka.
Podsumowanie
Xperia 5 II to urządzenie, które z pewnością zapamiętam. Posiada kompaktowy rozmiar, świetny wyświetlacz, wydajne podzespoły, głośniki stereo, dobre aparaty, jak i świetny czas pracy na jednym ładowaniu. Jednak czy jest ona warta swojej ceny? Średnio. Oczywiście, warto się nią zainteresować, ale na rynku znajdziemy wiele równie ciekawych urządzeń w tej samej półce cenowej.