Cytując dobrze znany każdemu sketch z kabaretu „oświetlenie jest na prąd… taki nieduży… +/-…”. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie użycie słowa „nieduży”. My natomiast nie będziemy skupiać się na fizyce, czy też samej elektryce, lecz właśnie oświetleniu. I to nie byle jakim, ponieważ inteligentnym z możliwością zdalnego sterowania. Pomimo że na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów oświetleń, to dziś przedstawię Wam rozwiązanie firmy, która raczej znana jest z innej dziedziny — mowa tutaj o TP-Linku.
Producent pokazał już nie raz, że nie tylko są oni w stanie zrobić świetne urządzenia sieciowe, ale również i kamery. Jak jest w przypadku oświetlenia? O tym przekonałem się, testując dwa produkty: żarówkę (L530E) i taśmę LED (L900-5).
Inteligentna taśma LED
TP-Link Tapo L900-5 – specyfikacja
- Jasność – 400 lm
- Zagęszczenie ledów – 30 na 1 metr
- Długość taśmy – 5 metrów
- Zużycie energii – 13,5 W
- Częstotliwość pracy Wi-Fi: 2,4 GHz
TP-Link Tapo L900-5 – budowa i wykonanie
TP-Link Tapo L900-5 przychodzi do nas nawinięta na plastikową obręcz. Zasilacz oraz hub zapakowane są osobno, dzięki czemu wszystkie elementy możemy podłączyć osobno, bez obawy o zbędą plątaninę. Ledy te nie posiadają żadnej gumowej osłony, co wiąże się z tym, że nie są one odporne ja ciecz, więc trzeba na nie uważać. Na ich spodzie znajdziemy taśmę dwustronną, która pozwoli nam na przyczepienie ich do różnych powierzchni.
Warto tutaj zaznaczyć, że długość samej taśmy TP-Link Tapo L900-5 to 5 metrów, więc spokojnie będziemy w stanie oświetlić większą część np. ściany. Oczywiście samą taśmę można uciąć pod dany wymiar, a w ramach ułatwienia dostępną są na nie odpowiednie oznaczenia, tak by jej przypadkowo nie uszkodzić.
TP-Link Tapo L900-5 – działanie
Do działania TP-Link Tapo L900-5 niewymagany jest żaden dodatkowy hub, gdyż wszystko, co potrzebujemy, znajdziemy w pudełku. Konfiguracja taśmy odbywa się przez dedykowaną aplikację producenta, czyli Tapo. Jest to ta sama aplikacja, która wykorzystywana jest do sterowania kamerami i innymi urządzeniami z serii Tapo. Jeżeli nie posiadamy aplikacji, możemy ją pobrać ze Sklepu Play lub App Store.
Aby dodać urządzenie, musimy połączyć się z kontem TP-Link lub go utworzyć. Po tym kroku klikamy znak + w prawym górnym rogu i wybieramy interesujące nas urządzenie. Następnie po wybraniu urządzenia, krok po kroku zostaniemy przeprowadzeni przez konfigurator dodawania urządzenia. Pod koniec procesu dodawania będziemy mogli wybrać nazwę urządzenia, a samo urządzenie zostanie dodane do naszego konta.
Po tym procesie nasza taśma LED pojawi się na liście dostępnych urządzeń. Już z poziomu ekranu głównego mamy możliwość zmienienia jej stanu pracy, czyli włączenia bądź wyłączenia. Żeby natomiast móc skorzystać z jej wszystkich funkcjonalności musimy „wejść” w Tapo L900-5. Naszym oczom ukaże się wtedy przycisk również do włączenia/wyłączenia taśmy oraz zmiany jej jasności. Poniżej mamy możliwość rozwinięcia paska z większą ilością funkcji takich jak:
- Sync-to-Sound – czyli jak sama nazwa mówi, taśma będzie nasłuchiwać dźwięków i migać światłem do rytmu
- Efekty – zmiana koloru świecenia, wybrania swoich efektów lub tych predefiniowanych
- Harmonogram – zaprogramowanie harmonogramu świecenia
- Poza domem – losowe włączanie i wyłączania urządzenia w danym dniu i godzinach
- Minutnik – po określonym czasie taśma zacznie migać
Ciekawym dodatkiem jest również możliwość sprawdzenia zużycia energii i czasu działania w 3 różnych termiach: dziś, ostatnie 7 dni, ostatnie 30 dni.
Jak ta taśma świeci?
Najważniejszym aspektem tej recenzji z pewnością będzie jakość świecenia tej taśmy. Tutaj nie mam najmniejszych uwag. Jasność mogłaby być nieco wyższa, aby lepiej oświetlać np. pomieszczenie, ale również nie jest mała. Odwzorowanie kolorów jest bardzo dobre, a dzięki zastosowaniu koła barwnego możemy w bardzo łatwy sposób wybrać interesujący nas kolor w różnych nasyceniu.
Dla niektórych ważnym aspektem również będzie fakt, że korzystając z małej migawki w aparacie nie pojawia się efekt migotania, więc spokojnie można używać taśmy do zastosowań filmowych czy zdjęciowych. Ja wykonałem już kilkadziesiąt zdjęć z wykorzystaniem właśnie tej taśmy do stworzenia kolorowego tła za produktem. Uważam, że za taką cenę jest to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwoli na przygotowanie różnego rodzaju oświetlenia nie tylko samego pokoju, ale też np. mebli.
Kilka przykładowych zdjęć z taśmą w roli oświetlenia tła:
Inteligentna żarówka
TP-Link Tapo L530E – specyfikacja
- Jasność – 806 lumenów
- Pobór mocy – 8,7 kWh/1000 godz.
- Temperatura barwowa: 2500 K ~ 6500 K
- Częstotliwość Wi-Fi: 2,4 GHz
TP-Link Tapo L530E – budowa i wykonanie
TP-Link Tapo L530E przychodzi do nas zapakowana w małe opakowanie (tak, jak to już bywa z żarówkami). W środku nie znajdziemy żadnych dodatkowych elementów oprócz żarówki i instrukcji obsługi. Sama żarówka wykonana jest bardzo dobrej jakości plastiku, do którego nie mam większych uwag. Wszystkie elementy są bardzo dobrze spasowane, więc nie ma mowy o jakiś luzach, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jej pracę i nie tylko.
Tapo L530E należy do żarówek niedużych rozmiarów, dzięki czemu powinna zmieści się nawet np. w mniejszych kloszach. Jej wymiary to 115 x 60 mm. Warto zaznaczyć, że mocowana jest ona na gwint E27, czyli ten większy/standardowy, dlatego przed jej zakupem warto sprawdzić, czy będzie pasować do naszej instalacji.
TP-Link Tapo L530E – działanie
Konfiguracja żarówki odbywa się w ten sam sposób, jak w przypadku taśmy LED. Czyli tak, jak wcześniej potrzebujemy aplikacji Tapo, podłączonego konta oraz dostęp do Internetu i sieci Wi-Fi. By dodać urządzenie wybieramy przycisk +, a na liście wyszukujemy naszej żarówki. Konfigurator przeprowadzi nas przez proces dodawania urządzenia. Pod koniec procesu będziemy mogli wybrać nazwę urządzenia, a samo urządzenie zostanie dodane do naszego konta.
Po dodaniu żarówki do naszego konta pojawi się ona na ekranie głównym, z którego poziomu możemy zarządzać jej stanem w ten sam sposób, co w przypadku taśmy LED. Pełną funkcjonalność żarówki będziemy mogli sprawdzić wchodząc w nią. Tutaj podobnie jak w przypadku taśmy na ekranie zostanie pokazane przycisk do włączenia/wyłączenia żarówki oraz zmiany jej jasności. Poniżej mamy możliwość rozwinięcia paska z większą ilością funkcji takich jak:
- Motwy – wybór dwóch trybów predefiniowanych
- Harmonogram – zaprogramowanie harmonogramu świecenia
- Poza domem – losowe włączanie i wyłączania urządzenia w danym dniu i godzinach
- Minutnik – po określonym czasie taśma zacznie migać
Tak samo jak w przypadku taśmy, żarówka ta również ma prowadzone statystyki, które możemy podglądnąć w aplikacji.
Jak ta żarówka świeci?
Tutaj nie mam najmniejszych uwag. Jasność jest jak najbardziej odpowiednia, ale zawsze mogłaby być większa. Odwzorowanie kolorów jest bardzo dobre, a dzięki zastosowaniu koła barwnego możemy w bardzo łatwy sposób wybrać interesujący nas kolor w różnych nasyceniu.
Podobnie jak w przypadku taśmy, ustawiając niską migawkę w aparacie, nie dopatrzymy się migotania obrazu, więc również sama żarówka może posłużyć nam do kolorowego oświetlenia scenerii.
Podsumowanie
TP-Link po raz kolejny pokazał, że na ich sprzęcie można polegać. Propozycja ta, nie dość, że jest przystępną cenowo, to jeszcze świetnie się prezentuje i działa. Czy zatem mogę polecić tę propozycję? Oczywiście! Do szczęścia brakowałoby mi tylko połączenia i działania z HomeKit, ale to tylko ciekawy dodatek.