Xiaomi wchodząc na Polski rynek, raczej kojarzony był z marką tanich, chińskich smartfonów i nie tylko. Od tamtego czasu jednak zmieniło się całkiem sporo. W świecie smartfonów pojawiło się sporo ciekawych propozycji, które zrobiły wokół siebie spore zamieszanie, ale i nie tylko. Od jakiegoś czasu chiński producent posiada w swojej ofercie smartTV, projektory, monitory oraz jeszcze więcej. Dziś jednak przyjrzymy się nieco bliżej innemu produktowni, a mianowicie Xiaomi Pad 5. Czy warto zainteresować się tym modelem?
Xiaomi Pad 5 – specyfikacja
- Procesor – Qualcomm Snapdragon 860
- Układ graficzny – Adreno 640
- Pamięć RAM – 6 GB
- Pamięć wbudowana – 128/256 GB
- Ekran – IPS, 11 cali, 1600 x 2560
- Aparaty: 13 Mpx – tył, 8 Mpx – przód
- Bateria – 8720 mAh
Xiaomi Pad 5 – budowa i wykonanie
Do wykonania Xiaomi Pad 5 zostało wykorzystane szkło, a przedziela je aluminiowa ramka. Podczas testów nie zauważyłem, żeby tablet ten złapał jakieś zarysowania, co może bardzo dobrze o nim świadczyć. W dodatku dodam, że egzemplarz ten przeszedł przez kilka redakcji, więc jest to dodatkowa weryfikacja. Do spasowania poszczególnych elementów nie mam kompletnie żadnych uwag, gdyż wszystko stoi na wysokim, wręcz flagowym poziomie. Zastosowane materiały pozwalają na to, by powiedzieć, że mamy do czynienia z naprawdę flagowym urządzeniem.
Na froncie urządzenia znajdziemy duży, bo aż 11-calowy wyświetlacz, szereg czujników oraz kamerkę do selfie/wideo rozmów. Same ramki urządzenia są małe, ale nie obraziłbym się, gdyby zostały jeszcze bardziej zmniejszone. Może warto byłoby tutaj zastosować znane nam ze smartfonów notche albo inne nowe systemy umieszczania aparatu? Wtedy na pewno wygląd nawiązywałby do obecnych trendów.
Tył Xiaomi Pad 5 jest bardzo klasyczny. Znajdziemy na nim logo producenta, lekko wystającą wyspę z aparatem i inne znaki. W przypadku mojej wersji kolorystycznej tablet potrafi stworzyć piękne wzory kolorystyczne, co może spodobać się nie jednej osobie.
Producent wyposażył ten model w system czterech głośników, z czego dwa po każdej stronie. Tak zaś na dole oprócz dwóch głośników znajdziemy port USB-C do ładowania naszego tabletu i synchronizacji z komputerem oraz mikrofon. Natomiast u góry znajdziemy przycisk zasilania, pozostałą parę głośników i mikrofon.
Na prawej krawędzi odnajdziemy przycisk do regulacji głośności, dodatkową parę mikrofonów oraz magnetyczne złącze do ładowania dedykowanego ołówka, który niestety do mnie nie dotarł. Po przeciwległej stronie mamy tylko piny odpowiadające za podłączenie i komunikację z klawiaturą.
Xiaomi Pad 5 – działanie
Za sprawne działanie Xiaomi Pad 5 odpowiedzialny jest procesor Snapdragon 860. Jest to ośmiordzeniowa jednostka taktowana zegarem 2.96 GHz. Wspierana jest ona 6 GB pamięci RAM oraz układem graficznym Adreno 640. Na pliki użytkownika przewidziano 128 lub 256 GB pamięci bez możliwości jej rozbudowy, więc po jej zapełnieniu jesteśmy zmuszeni korzystać z jakiegoś zewnętrznego rozwiązania np. chmury.
Połączenie to sprawia, że tablet ten działa na wysokim poziomie. Nie strach mu odpalone kilka aplikacje naraz czy też gry. Podczas testów nie napotkałem się na przegrzewanie się, czy spadki wydajności, które wiązałby się z jakimiś lagami. W benchmarku Geekbench uzyskał on 741 punktów na pojedynczym rdzeniu oraz 2677 punktó przy pracy wielordzeniowej. Podczas codziennej pracy tablet ten działa naprawdę świetnie. Również idealnie sprawdzi się do nauki czy pracy zdalnej, gdzie nie musimy korzystać ze specjalistycznego oprogramowania, a dzięki systemowi Android do naszej dyspozycji jest naprawdę ogrom różnych aplikacji.
Komunikacja
Jeżeli chodzi o zaplecze komunikacyjne, to Xiaomi Pad 5 jest tabletem tylko obsługującym łączność Wi-Fi oraz Bluetooth. Ich standardy to 802.11 a/b/g/n/ac dla Wi-Fi i Bluetooth 5.0.
Xiaomi Pad 5 – multimedia
Wyświetlacz
Xiaomi Pad 5 wyposażony jest wyświetlacz IPS o przekątnej 11 cali oraz rozdzielczości 1600 x 2560 px, czyli WQDH+. Oprócz tego postawiono tutaj na 120 Hz odświeżanie ekranu. Takie połączenie sprawia, że korzystanie z tego tabletu jest naprawdę bardzo przyjemne. Świetnie sprawdzi się on do przeglądania różnorakich treści, a oglądanie filmów będzie po prostu bajką. Aby jeszcze bardziej spotęgować wrażenia z konsumowania materiałów, producent wyposażył ten tablet we wsparcie technologii HDR 10 oraz Dolby Vision. Zatem jeżeli jesteście fanami oglądania seriali/filmów rozwiązanie to będzie świetnym wyborem. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że Xiaomi Pad 5 wspiera certyfikat Netflix, dzięki czemu odtwarzane materiały będą w rozdzielczości 1080p.
Głośniki
Tak jak już wspomniałem na początku, model ten posiada aż cztery głośniki, które zostały wsparte technologią Dolby Atmos. Wydobywający się z nich dźwięk jest donośny, czysty, a przy najgłośniejszym ustawieniu nieprzesterowany. Dzięki nim posłuchamy swoich ulubionych piosenek, czy obejrzymy swój ulubiony serial.
Aparaty
Xiaomi Pad 5 posiada dwa aparaty. Główna, tylna matryca posiada 13 Mpx, zaś przednia 8. I muszę się przyznać, że nie robiłem specjalnie dużo zdjęć, ponieważ uważam, że jest to bardzo niewygodne i raczej mało kto będzie z tego korzystał. Mimo tego poniżej możecie zobaczyć, jak radzą sobie te aparaty. W momencie, kiedy światła jest wystarczająca ilość, zdjęcia potrafią wyjść naprawdę bardzo dobrej jakości, do której ciężko można mieć jakieś uwagi. Gdy jednak tego zabraknie, pojawia się już szum. Uważam jednak, że do prowadzenia jakichś rozmów z pewnością będą wystarczające.
Jedynie czego nie rozumiem, to położenie przedniej kamerki. Trzymając tablet poziomo, jesteśmy w stanie ją zakryć palcem. Uważam zatem, że przy kolejnej wersji powinna ona zostać przeniesiona w inne miejsce, tak by można swobodnie trzymać tablet poziomo podczas prowadzenia rozmów, bo zazwyczaj w taki sposób je prowadzimy.
Po więcej informacji na temat tych kamera zapraszam do zapoznania się z recenzją Diany, gdzie opisuje je bardziej szczegółowo.
[gkit id=21]Xiaomi Pad 5 – bateria
Ogniwo, jakie znalazło się w tym tablecie, posiada 8720 mAh. Muszę przyznać, że jest to naprawdę ogromna ilość, a w połączeniu z dobrą optymalizacją tablet ten potrafi wytrzymać naprawdę długo na jednym naładowaniu. Pozwoliło mi to na około 2-4 dni pracy bez potrzeby podłączania się do ładowarki. Oczywiście wszystko to jest zależne od tego, w jaki sposób będziecie z niego korzystać. Dodam tylko, że jasność ekranu wynosiła około 80% i na stałe miałem włączone odświeżanie w 120 Hz. Wynik ten uważam za bardzo dobry. W razie, kiedy takiej baterii już by brakowało, producent wyposażył model ten w szybkie ładowanie 33 W. Szkoda tylko, że w zestawie nie dostajemy odpowiedniej ładowarki a zaledwie tylko 22,5 W.
Podsumowanie
Xiaomi Pad 5 to tablet, z którego korzystało mnie się naprawdę bardzo przyjemnie. Nie raz stanowił dla mnie mobilne kino, centrum rozrywki czy też wspomagał przy różnych pracach. Pozwala on na naprawdę dużo. Dzięki możliwości podłączenia dedykowanych akcesoriów możemy dodatkowo go rozbudować o kilka ciekawych umiejętności, które dodatkowo umilą nam sposób korzystania z niego. Zatem — czy warto się nim zainteresować? Uważam, że tak! Może nie zastąpi on nam w pełni komputera, ale z pewnością zastąpi go w różnych sytuacjach.